sobota 3. prosince 2011

Existence problémů, jednota a vztah s Bohem

Kamarádka se mnou sdílela úryvek z knihy a byla zvědavá, co já na to. Tak se o to podělím i se svými čtenáři.

Doreen Virtue:

Hlavní překážkou uzdravení je chápat smrt, nemoc nebo zranění jako skutečné stavy, jež je třeba „odstranit“. Výzkumy na poli kvantové fyziky dokládají, že pro to, zda prožíváme zdraví, nebo nemoc, jsou rozhodující naše očekávání a to, čemu věnujeme pozornost.

Řekněme, že byste chtěli být prostředníkem uzdravení nějaké kamarádky. Nezačnete s předpokladem, že její nemoc je reálný stav, který byste se snažili zrušit. Léčebné snahy vycházející z myšlenky „Jdi pryč, nemoci!“ jsou ve své podstatě založené na mylné premise, že existuje problém vyžadující řešení. Takto vynakládáme energii a mentální sílu na něco, co má svůj vlastní život a vlastní hlavu. Ale nemá! Žádná nemoc je nemá!!

Celé spirituální léčení tkví v uvědomění, že problémy neexistují, že neexistuje smrt ani nemoci či zranění. Není tu nic, co by bylo třeba uzdravit, napravit, nebo změnit, protože všechno, co je skutečné, je již dokonalé.
Když toto vědomě zakoušíme jako pravdu, byť jen na okamžik, láska uzdravuje naši mysl od strachu. Naše materiální zkušenosti se potom změní tak, že odrážejí rozpoložení naší mysli.


Tak přiznám se, že zrovna na tuto myšlenku, že „problémy ve skutečnosti neexistují“, mám škatulku. Je to myšlenka typická pro hnutí New Age.
Když to mám nějak zhodnotit, pak musím dodat, že toto je jen půl pravdy. Z hlediska kvantové fysiky totiž vůbec nic neexistuje mimo naši mysl! Tedy nejen nemoci, problémy atd., ale nic, opravdu nic neexistuje. Celý vesmír je obsažen v naší mysli, včetně všech ostatních lidských bytostí, včetně všech těch miliard galaxií, všecko je to jen a jen jedna jediná velká mysl, a tou jsem já, tou jsi i ty… Všechno jedno jest. Všecko existuje jen do té míry, do jaké chceme, aby to existovalo. Jsme stvořiteli vesmíru nebo lépe řečeno, jsme totožní se Stvořitelem, jsme na něj napojeni, jsme jeho jednotlivé konečky, jeho konkrétní formy… To je představa kvantové fysiky: Nic doopravdy neexistuje, leda to, co ve své mysli (Boží mysli) tvoříme. Je to až závratná myšlenka, že jsme totožní s Bohem a stvořili jsme a pořád tvoříme vesmír k obrazu svému, že?

Křesťanský nebo biblický pohled na Stvořitele a nás jako stvořené je trošku jiný.
Bůh nás stvořil z lásky jako samostatné bytosti, ale vdechnul nám svého (!) ducha (nebo Ducha nebo prostě dech, ach). Stvořil nás k obrazu svému, a to proto, aby k nám mohl navázat vztah lásky a my k němu, stejně, jako je láska v Bohu, uvnitř něj, v Boží trojici, stejně, jako již v něm je obsaženo společenství a vztah, čili láska, tak je tu i vztah mezi ním a námi. A pak je tu vztah mezi námi navzájem. Takže všichni jsme to samé, Boží stvoření, a přitom je každý z nás dokonale jedinečný a neopakovatelný. V ideálním stavu lásky jsme s Bohem zajedno, tvoříme s ním jednotu vůle, ale přitom máme možnost volby, svobodu, tento vztah opustit. Takže nejsme úplně totožní se Stvořitelem, přestože jsme jím učiněni a máme jeho dech, jeho ducha. Máme jej v sobě a přitom jej můžeme oslovovat, můžeme s ním kommunikovat. Kommunikace uvnitř jedné jediné celovesmírné mysli by vlastně byla úplně zbytečná, no ne? A nebyly by také vztahy úplně zbytečné, nebyla by sama láska zbytečná, kdyby vše byla jen jedna bytost a jedna mysl? Tak tyhle otázky mě u toho napadají, když srovnávám pohled na vesmír z hlediska New Age, kvantové fysiky a Bible. Řekl bych totiž, že kvantová fysika je úžasná, fascinující, ale fanatici New Age se na ní snadno vozí, aby zlikvidovali křesťanskou vztahovost … a kdo ví, možná i zodpovědnost … a s ní i lidskost. Mluví o lásce, ale pravou její podstatu, totiž vztah mezi Bohem a člověkem, nějak ignorují nebo se jim nehodí do krámu. Je to asi jako miminko v břiše maminky: Jsou jedna bytost nebo dvě bytosti? Nyní jsou spojeni, dokonale na sobě závislí, ale přijde chvíle, kdy se oddělí a budou dva. Podle toho tuším a prorokuji, že ten křesťanský pohled na věc, že člověk je Boží dítě, které se však od něj odděluje a učí se vztahu já-ty, – že tenhle křesťanský pohled se potvrdí, až se lidstvo dostane dál, až zjistí, že ono není stvořitelem vesmíru, ale že je Stvořitelovým dítětem, které k němu může mít nějaký vztah. Že tenhle křesťanský pohled je ve skutečnosti duchovně pokročilejší a vyspělejší, než ten jakoby revoluční a neuvěřitelný objev kvantové fysiky, že můžeme mít vliv na svět kolem nás jen pouhou myslí a přáním. Cožpak toto není princip modlitby, že samou vůlí a prosbou k Bohu můžeme měnit svět? Dokud kvantová fysika jako věda nedospěje k objevu Boha stvořitele, který je sice naší součástí, je sice na nás nějak zvláštně napojený, avšak přece od nás oddělený, tak prostě nedospěje, nebude dospělá. A to si tak trochu troufám prorokovat☺

středa 9. listopadu 2011

Síla pověry

Síla pověry je obrovská. Stejnou měrou to platí o pověrách o Linuxu.

Nedávno mě jeden kamarád poučoval, že každý přece ví, že Windows jsou systém pro uživatele a Linux je na programmování!

Následoval nejsilnější argument: „Linux je na prd!“

To bolí, to bolí!

Víte, proč je podle toho kamaráda Linux na prd? Řeknu Vám to. Nemůže si na něm zahrát kradenou cracknutou hru World of Warcraft. Nemůže si na něm zahrát desítky jiných, úplně stejně kradených a cracknutých her. Je to totiž pařan.
Ani omylem ho nenapadne, že se každý den dopouští drobných zločinů, které jsou jen tiše tolerovány policií, protože kdyby lpěla na dodržování zákonů, třetina našinců bude rázem za mřížemi! A kam ty lidi pak zavřít, že?

Jeho pověra, že Linux je na prd, ho drží v šachu. Ani si nepoloží otázku, jak je možné, že ten systém denně používám k naprosto běžné práci, a nejen k ní, ale také ke střihu filmů a ke střihu a k čištění zvukových nahrávek!
Existuje také celá řada her pro Linux, ale přece jen ten výběr pařana v pokročilém stadiu nenadchne. Vývojáři her jsou natolik vázáni na ten již zaběhaný komerční systém Windows, že se moc nenamáhají vyrábět verse svých her pro Linux. A tím znovu podporují thesi, že Linux je na prd. Je to začarovaný kruh: Protože je Linux na prd, uděláme hru pro Windows; protože není dost her pro Linux, proto je Linux na prd, a proto radši budeme krást hry pro Windows; a tak přibývá uživatelů Windows a proto se pro ně píší hry a proto je samozřejmě Linux znovu na prd.

To je síla pověry.

Úplně stejná situace je s ovladači hardwar’u. Úplně stejný koloběh, který drží Linux v šachu. I přes vynikající pokroky v kompatibilitě s různými zařízeními se občas najde nějaká ta wifina nebo scanner, které v Linuxu nerozběhnete. Vzniká tak pomluva, že Linux špatně podporuje hardware a že si tím pod sebou podřezává větev. A přitom je to přesně naopak. Výrobci nezveřejňují správnou dokumentaci ke svým zařízením, a tak vývojářům ovladačů hážou klacky pod nohy! A když už vyvinou ovladač, tak obyčejně jen pro Windows. Najde se už dnes mnoho čestných výjimek, výrobců, kteří vydávají ovladače i pro Linux, ale většinový jev je stále bludný kruh pověry, že Linux je na prd: Malá podpora od výrobvů hardwar’u – Linux je na prd – malá obliba Linuxu u uživatelů – malá obliba u výrobců – špatná podpora hardwar’u – a Linux je zase na prd.

Lidičky, tohle musí skončit!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

Linux je NORMÁLNÍ!

Linux je LEGÁLNÍ!

Linux je ZADARMO!

neděle 23. října 2011

Slovo

Svět byl stvořen pouhým slovem a pouhým slovem může být také změněn. Slovem a myšlenkou.
Podle některých vědců je hmota i energie pouze koncentrovaná informace, tedy slovo a myšlenka.

neděle 16. října 2011

Zločin zvaný reklama(vá)

Ksichtokniha upadá, neboť flashová reklama po pravé straně se nedá odstranit. Grr! Bliká tam na mě nějaký obdélníček, že prý jsem 999 999. návštìvníkem, Gratulují mi a VYHRÁL jsem! A prý „Kliknìte zde a vyžádejte si svoji cenu“. Nejen že jim na to nekliknìm, ale rovnou Vás všechny povaruji, že je to internetový organisovaný zločin. Zajímá Vás, kolik je těch 999 999. návštìvníků? Jeden? Omyl! Je jich přesně tolik, kolika se tahle zhovadilost ukáže! Chudáci, kteří kliknì!
A pak test stravovacích návyků, jehož výsledek se dozvíte až po zaslání dvou SMS o celkové ceně 198,- Kč. Cenu za výsledky se doopravdy dozvíte až po vyplnění celého testu. Tak vás celý tento špás připraví buďto o dvě stovky nebo o drahocenný čas několika minut, než to v dobré víře vyplníte! A aby se neřeklo, cena je uvedena někde dole takovým nano-piko-femto-písmem mezi spoustou dalších stejně droboučkých žvástů. Mezi tím od Vás tito podvodníci vylákají jako součást tzv. testu datum narození a e-addressu, čili dosti silně identifikující osobní údaje. Lidi, kde to jsme? Poslanci, vládo, policie, konejte a zakažte takovéto podvody! Kéž by mě tak četli.
Důležitá úprava 16. 10. 2011:
Chudák Facebook, rozhořčil jsem se na něj neoprávněně! Na vině je rozšíření prohlížeče Google Chrome (nebo linuxového Chromia), které jsem měl nainstallované. Toto rozšíření již bylo odstraněno z repositáře rozšíření Chrom’u, zřejmě si na něj uživatelé stěžovali. Děkuji Štěpánovi Esterlemu, že mě pomohl nasměrovat do oblasti rozšíření prohlížeče. Samozřejmě, že toto rozšíření okamžitě letělo pryč ;-)

sobota 10. září 2011

Ohó!

Bombystógius špumprnágl!
Iósafa tósafa!
Saprystógius šumpala!
Ohó!
– Ján z Bán

neděle 7. srpna 2011

O víře

Víra není naším sportovním výkonem, ale Božím darem. Věřit našemu Bohu a v našeho Boha znamená přijmout jeho milost, odpuštění a vysvobození.

středa 27. července 2011

Fenomenální německý hudebník vzdává poctu české reformaci

Německý varhaník, sbormistr a dirigent, jedním slovem kantor, Eberhard Auerswald z krušnohorského města Thum poblíž našich hranic, má moc rád Čechy, češtinu a naši historii. Učí se česky a ve své práci církevního hudebníka bohatě těží z české a slovenské hudební tvorby. Je lutherského evangelického vyznání, a proto ho inspiruje i česká reformace. Působí také jako učitel náboženské výchovy v místní škole.

Pan Auerswald objevuje mnohé skvosty různě související s naší historií a hudbou, o nichž my v Čechách máme jen chabé povědomí. Jasně, odborníci možná vědí cosi o Oratoriu Jan Hus německého romantického skladatele Carla Loeweho, pan Venhoda jednou provedl Slovenskou vánoční mši od mnišského skladatele Edmunda Paschy a natočil z tohoto provedení desku, ano, od Jakuba Jana Ryby známe také slavnou Českou mši vánoční, ale kdo z nás si vybaví jiná jeho díla jako například Šest chvalozpěvů? A přitom právě všechny tyto jmenované specialitky, všechny tyto poklady najdeme v repertoiru hudebních těles, která mají jedno společné, totiž taktovku a umělecké vedení pana Auerswalda.

Tak je šířena naše kultura a opravdový, živý vzkaz našich předků o kráse a smyslu Kristova poslání, totiž o evangeliu, poselství z české minulosti o přijetí dobré zprávy o vzkříšení, mezi našimi sousedy. Někteří mají Němce stále spojené s nenávistí k nám, se snahou zmocnit se našeho území, zotročit nás nebo nás vyhladit, ale pozor, toto je dnes ve valné většině národa německého dávno passée. Je mi nesmírným potěšením, že mohu být přítelem někoho, kdo má tak velikou náklonnost k našemu národu, k naší víře a k naší hudbě.

Eberhard Auerswald a jeho kollegové hudebníci již mnohokrát vystupovali s díly českých autorů nebo týkajícími se našich dějin nejen v Německu, ale také v Čechách, ponejvíce v křesťanských duchovních prostorech, v kostelích a modlitebnách. Pěstují spolupráci i s plzeňskou konservatoří. Aby bylo jasno, jeho hudební repertoir se neomezuje zdaleka jen na české autory nebo na díla nějak spjatá s naší zemí. Je to professionální hudebník s širokým záběrem zejména v oblasti křesťanské duchovní vážné hudby. Celým svým působením však vyvrací správnost terminu vážná hudba. Jeho musika je především radostná, hluboká radost z ní prýští proudem, i když se zrovna zamýšlí nad vážným thematem.

Náš pan kantor si nedávno založil svůj kanál na YouTub’u, kde je možno zhlédnout a poslechnout si ukázky jím řízených hudebních vystoupení. Vřele doporučuji. Addressa je http://www.youtube.com/Prdeli1. Nelekejte se sprostého slova v této addresse, vždyť pro Němce je to docela slušivá internetová přezdívka, pod níž netuší nic neslušného☺ Pan Auerswald si takto zažertoval s jedním českým slovíčkem. I v tomto detailu se odráží jeho veselá a rozšafná povaha.

Snímek je z provedení Oratoria Jan Hus od německého romantického skladatele Carla Loeweho v lutherském kostele sv. Anny v německém krušnohorském Thumu.

úterý 5. července 2011

Konstantinos kai Methodios

Typicky katholický příběh.
Napřed je uštveme k smrti či necháme zavraždit, aby nepřekáželi, odstraníme je a pak z nich uděláme světce, a když už nemůžou nic dělat, když už nás nemůžou v naší mocivládě ohrozit, budeme je uctívat, abychom umlčeli reptající lid.
Ovšem je to lepší, než zachovat nepřátelství až za hrob.
Stalo se to ještě před velkým církevním schismatem, takže nelze říci, že by Konstantin a Metoděj byli už pravoslavní, ale přece je zvláštní, že se západními světci stali právě zakladatelé východní slovanské bohoslužby, té, která byla po tisíc let u katholíků zakázána!
Není to paradox?
Přesto je možno a doporučení hodno vnímat kanonisaci slovanských věrozvěstů jako jistý druh pokání a vstřícnosti směrem ke křesťanským Slovanům a směrem k východní církvi.

čtvrtek 30. června 2011

Bůh je láska

Ze skyp’ového rozhovoru s kamarádem:
… Bůh je láska (1. list Janův 4, 7-10). Rozum je děsně užitečná věc, ale lásku skrz něj neprotlačíš, rozum může lásce sloužit, ale milujeme srdcem, ne myslí. Máš-li lásku v srdci, mysl následuje srdce. Máš-li v srdci hořkost a nenávist, mysl také následuje. Máš-li v srdci prázdnotu, mysl se také vyprázdní. Jo jo :-)

středa 29. června 2011

Majakovskij

Poslední slova básníka Majakovského před sebevraždou:
Ne, soudruzi, ne, soudruhu Staline, soudruhu Jagodo, ne!

Zdroj: Karel Hanza

úterý 21. června 2011

Supernova

Dnes vybouchla supernova.
Říkali to v TV NOVA.

Zhroutila se, milá hvězda.
Rozbourala hvězdná hnězda.

Asi měla depressi.
Teď už ji nic neděsí.

A v Indii fakirové
pějí písně supernové.

středa 1. června 2011

O stvoření a o vesmíru

Uvažuji s Boëthiem (De consolatione philosophiæ):

Vše myslitelné bylo stvořeno a existuje.

Fantasie je pouhým objevováním něčeho, co už někde, možná v parallelním vesmíru, je.

Vesmír byl stvořen se všemi možnými variantami vývoje. My si jen vybíráme v každém momentu ze všech již existujících budoucností, a tak tvoříme svůj jedinečný zápis do knihy života.

Je možné, že parallelní vesmíry nejsou nějaké samostatné bubliny, ale že je to continuum!

Hledáš bránu do jiného parallelního vesmíru? Teď zrovna jí procházíš! Té bráně se říká přítomnost a je to zrovna tento okamžik!